Tüvtürk Adana Araç Muayene Randevu içeriğine geri dön

Tüvtürk Kozan Araç Muayene Randevu

Adana Kozan Tüvtürk  istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz
Adana Kozan Tüvtürk araç muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir.
Kozan araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.
Tüvtürk Kozan araç muayene istasyonuna telefon ile de randevu hizmeti vermekteyiz.

adana-kozan-tuvturk

Kozan Tüvtürk

Adres: Adana Yolu üstü Şevkiye Mah. Sanayi Sitesi Karşısı No.283 Kozan / Adana

Kozan Araç Muayene

 

Ülkemizde geçerli olan kuralların en önemlilerinden birisi de trafik kurallarıdır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla trafik kuralları uygulanmaktadır. Can güvenliğinin sağlanması amacıyla araçların güvenliği de oldukça katı kurallar dahilinde gerçekleşmektedir. Bu kuralların en önemlisi de araçların teknik kontrollerinin gerçekleştiği ve trafiğe çıkmaya uygundur anlamı taşıyan araç muayenesidir. Araçların teknik donanımının kontrolü araç muayene istasyonlarında gerçekleşmektedir.

Muayene Aralıkları

Her aracın kendi özelliklerine göre araç muayene aralıkları belirlenmiştir. Binek araçlar konusunda 3 yaşından itibaren iki yılda bir muayene zorunluluğu bulunmaktadır. Araç muayene konusunda yapılması gerekenler aşağıda belirtilmektedir. Bu muayeneler Tüvtürk sorumluluğunda gerçekleşmektedir. Araçların muayene tarihi sona ermeden önce randevu alınması gerekmektedir. Aksi takdirde trafiğe çıkması yasaktır.

Araç Muayane İstasyonları

Her bölgede araç muayene istasyonu kurarak araç kullanımının trafik kurallarına uygun şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Tüvtürk Türkiye Kozan araç muayene istasyonu olarak bu sorumluluğu yerine getiren tek yetkili kuruluştur. Aracın muayeneye götürülmesi için internetten ya da telefon aracılığıyla randevu alınması gerekmektedir. Araç kontrollerinin sağlıklı gerçekleşmesi için randevu sistemi uygulanmaktadır. Yoğunluk ve kargaşanın önüne geçmek için randevu almak zorunludur. Araç kullanıcılarının istasyonun uygun olduğu gün ve saate randevu alması gerekmektedir.

Muayene Hazırlıkları Nasıl Olmalıdır?

Araç muayenesi için randevu almadan önce gerekli hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bunlar için öncelikle muayene süresi dolmadan önce aracın gerekli kontrollerinin yapılması gelmektedir. Bu kontroller aracın teknik aksamının gözden geçirilmesi, ekipman kontrolü, borç sorgulaması ve egzoz emisyon ölçümü olarak belirlenmektedir. Aracın genel kontrolü muayeneden kusursuz raporu alması, trafiğe sağlıklı bir şekilde çıkması için öncesinde tamamlanmalıdır. Gerekli olan ekipmanların sağlanması ve tedarik edilmesi gerekmektedir. İlk Yardım Çantası, yangın söndürme cihazı, stepne gibi her araçta bulunması zorunlu gereçlerin hazır ve kullanıma uygun olduğu kontrol edilmelidir. Özellikle yangın söndürme cihazlarının son kullanma tarihi de gözden geçirilmelidir. Araçların kendine özgü ekipmanlarının da tamamlanması zorunludur.

Her aracın kendine özgü ekipmanı konrol edilmeli eksikler giderilmelidir. Araçların gerekli belgelerinin tamamlanması da zorunludur. Bunların başında trafik sigortası gelmektedir. Araç trafik sigortası yoksa kusurlu olarak raporlanmaktadır. Trafik sigortasının yatırılması ve belgesinin araçta bulunması gerekir. Araçların borç sorgulaması yapılmalıdır. Borcu olan araçlar muayeneye alınmamaktadır. Muayene istasyonlarında borç ödeme merkezi yoktur. Bu nedenle muayene öncesi araç borç sorgulaması yapılmalı ve varsa borçları ödenmelidir. Ruhsat başta olmak üzere, kaçak geçiş cezası, vergi borcu gibi tamamlanması gereken evrakın bulunması zorunludur. Araçların borç sorgulaması randevu saatinden önce istasyonlarda yapılmaktadır. Borcu olan araçlar randevuya kabul edilmemektedir. Egzoz Emisyon Ölçümü yapılmayan araçlar randevuya kabul edilmez. Bu nedenle herhangi bir muayene istasyonunda ölçümü yapılmalıdır. Egzoz Emisyon Ölçümü sabit muayene istasyonlarında randevusuz olarak yapılmaktadır.

Araç Muayenesine Giderken Gerekenler

Araç muayenesi için belirlenen istasyon merkezine girmeden önce gerekli olan tüm belgeler araçta bulunmalıdır. Araç içerisinde ön yolcu koltuğunda gerekli tüm belgelerin hazır olduğundan emin olunmalıdır. Muayene esnasında sorgulanacak olan belgeler tamamlanmalıdır. Trafik sigortasının yatırıldığına dair belge hazır bulunmalıdır. Aracın borçlarının kapandığından emin olunmalıdır. Plakaya dair ceza varsa araç muayeneye kabul edilmez. Bu nedenle randevu öncesinde borç sorgulaması mutlaka yaptırılmalıdır. Ruhsat başta olmak üzere, emisyon ölçüm belgesi ve diğer gerekli tüm belgeler araç içerisinde hazır bulunmalıdır.

Gerekli ekipmanlar arka koltukta görünür bir biçimde bulunmalıdır. Araç ekipmanları yerlerinde ve kullanıma hazır bir şekilde görünmelidir.

Tüvtürk Türkiye

Tüvtürk Türkiye araç muayenesi konusunda yetkili tek kuruluştur. Kozan araç muayene istasyonundan internet aracılığıyla ya da telefonla randevu alınmalıdır.

Randevu Sistemi

Belirlenen gün ve saatte araç hazır olmalıdır. Muayene istasyonuna randevu saatinden önce gidilmesi ve gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Bu işlemler sırasında araç parkta bekletilmektedir. Randevu saatine yakın işlemlerin başlatılması için gerekli evrak ile belirlenen yerde hazır bulunulmalıdır. İşlemin başlaması itibariyle bir sıra numarası verilmektedir. Bu sıra numarasına göre aracın muayenesi başlatılmaktadır.