Tüvtürk Ankara Araç Muayene Randevu içeriğine geri dön

Tüvtürk Şereflikoçhisar Araç Muayene Randevu

Tüvtürk Ankara Şereflikoçhisar istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz

Ankara Şereflikoçhisar Tüvtürk araç muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir.

Şereflikoçhisar araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.

Tüvtürk Şereflikoçhisar araç muayene istasyonuna telefon ile de randevu hizmeti vermekteyiz.

sereflikochisar-tuvturk

Şereflikoçhisar Tüvtürk

Adres: Şeyh Kuyusu Mah. E-90 Karayolu No.7 Şereflikoçhisar / Ankara

Şerefilikoçhisar Araç Muayene Randevu

Araç muayene işlemlerinizi aracınızın muayene süresi dolmadan yaptırmanız zorunludur. Araç sahipleri için sıkıntılı bir süreçmiş gibi gelen muayene yaptırma işi aslında gözünüzde büyüttüğünüz kadar sıkıntılı bir süreç değildir. Aracınızın muayene süresi geçmeden Tüvtürk Türkiye ile iletişime geçip size en yakın araç muayene istasyonu ile ilgili bilgi alabilir ve de randevu talep edebilirsiniz. Tüvtürk Türkiye araç muayene işlemleri için yetkili tek kuruluştur. Tüm Türkiye genelinde bulunduğunuz şehir veya ilçelerde size en yakın araç muayene istasyonunu Tüvtürkün Web sitesinden öğrenebilirsiniz. Veya  0888 233 04 04 numarasını arayıp dilediğiniz tüm bilgiyi edinebilirsiniz.

Tüvtürk Türkiye’den araç muayenesi için randevu aldığınızda aracınızın muayenesini yaptırmak için muayene istasyonuna randevu sürenizden 15 – 20 dakika erken gitmeniz gerekir. Bu araç muayene istasyonunun idari kısmında kayıt işlemlerinizi yaptırmanız için gerekli bir durumdur. Yetkili araç muayene istasyonu idari işlere kayıt yaptırmadığınız takdir de aracınızın muayene işlemini gerçekleştirmez. Araç sahipleri eğer araç muayene randevularına 15 dakika geç kalırlarsa Şerefilikoçhisar Tüvtürk Türkiye tarafından randevuları otomatik iptal edilir ve tekrar randevu almak zorunda kalabilirler.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için randevu sürenizi geçirmemeniz gerek. Bir daha randevu almanız yoğunluktan dolayı daha geç bir tarihe ertelenirse araç muayene süreniz de geçebilir. Bu durumda aracınızın muayene süresi geçtiğinde aracınız trafiğe çıkmamalı. Eğer muayene süresi geçmiş olan aracınız ile trafiğe çıkarsanız trafik memurlarınca tarafınıza cezai işlem uygulanır.

Tüvtürk Türkiye Araç Muayene İstasyonuna Giderken Yanınızda Olması Gereken Evraklar.

 • Ruhsat mutlaka yanınızda olması gereken bir belgedir.
 • EK-44 Satış ve devir işlemlerinde tescil belgeniz yanınızda olmayacağı için noterden yenisi düzenlene kadar alacağınız geçici belge yanınızda bulunması zorunlu belgelerdendir.
 • Vekalet durumu belgesi kendi aracınız dışında başka bir aracı muayeneye getirdiğinizde vekalet durumu belgesi olması gerekmektedir. Böyle bir durumda yanınızda kimliğiniz, ehliyetiniz ve de varsa pasaportunuz bulunması zorunludur.
 • Lpg / Cng: Aracınızı muayeneye getirdiğinizde aracın Lpg / Cng tankının Üzerindeki bilgilerin okunabilir olması gerekir. Lpg / Cng tankının tadilatı sonrası muayenelerde montaj tespit raporu ve gaz sızdırmazlık raporunun olması da zorunludur.

Her Araca Göre Değişiklik Gösteren Muayene Süreleri.

 • Muayene süreleri her araca göre değişen bir durumdur. Aracın yaşına ve modeline göre bu süre kanunen şöyle belirlenmiştir.
 • Şahsi / Resmi Araçlar için iki veya üç yıl sonrasında her iki yılda bir aracınızı muayene ettirmelisiniz. Resmi arazi araçlarınız içinde aynı durum geçerlidir.
 • Lastik tekerlekli traktörler ( LTT ) ilk üç yıl sonrası her üç yılda bir araç sahipleri tarafından araç muayene işlemini yaptırmaları zorunludur.
 • Diğer tüm motorlu taşıtlar için ve römorkları için araç muayene süresi ilk bir yıl sonrası yılda bir olarak belirlenen zorunlu muayene süresidir.
 • İki ve ya üç tekerlekli araçlar ve römorkları için ilk üç yıl sonrasında her iki yılda bir muayene zorunluluğu getirilmiştir.
 • Araç muayene ücretleri ve de gecikme cezaları.

Şerefilikoçhisar Araç muayene işlemleri için 2016 tarihinde belirlenen ücret 191. 16 TL dir. Bu yasalarca her yıl değişen bir meblağdır. Araç muayene gecikme cezası 2016 yılı için % 5 olarak belirlenmiştir. Buna göre aracınızın muayene süresini geciktirdiğinizde Şerefilikoçhisar muayene ücretinin üzerine her ay için % 5 gecikme faizi ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayene sürenizi bir gün veya bir ay geciktirmeniz ceza indirimi anlamına gelmez. Bir gün de beş günde gecikse 30 gün üzerinden hesaplanır ve ona göre ceza ödersiniz. Araç sahiplerinden tahsil edilen bu ceza ücreti Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığına aktarılır. Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları Tüvtürk’ten bu cezaları denetlemesini istemiştir.

Araç Muayenesi Gecikmiş Araçlar İçin Ceza Ödeme Yöntemleri.

 • Muayene süresi geçmiş araçlar için araç sahipleri iki çeşit ceza ödeme yönteminden birisi ile cezalarını öderler.
 • Birincisi muayene süresi geçmiş aracınız ile trafiğe çıktığınızda trafik memurlarınca size uygulanan cezai işlem.
 • İkincisi ise araç muayene Şerefilikoçhisar istasyon alanına gittiğinizde idari işler kısmından kayıt yaptıracağınızda aracınızın muayene süresinin geçtiği tespit edilir ve muayene ücretinizin üzerine bir de her ay için gecikme cezası eklenir.

Şereflikoçhisar Araç Muayene İstasyonu İletişim.

Adres:
Şeyh Kuyusu Mah. E-90 Karayolu No:7
Şereflikoçhisar Merkez, Şereflikoçhisar / Ankara

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi: 08:30-17:30
Pazar: Kapalı

Telefon: 0888 233 04 04

Verilen Hizmetler: Hem randevulu hem randevusuz araç muayenesi, Egzoz gazı emisyon ölçümü, Yola elverişlilik muayenesi