Tüvtürk Bursa Araç Muayene içeriğine geri dön

Tüvtürk Orhangazi Araç Muayene Randevu

Tüvtürk Bursa Orhangazi istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz
Bursa Orhangazi Tüvtürk araç muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir.
Orhangazi araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.
Tüvtürk Orhangazi araç muayene istasyonuna telefon ile de randevu hizmeti vermekteyiz.

orhangazi-tuvturk

Orhangazi Tüvtürk

Adres: Muradiye Mah. Süpürgelik Mevkii Sok. No.36 Orhangazi / BURSA

Orhangazi Araç Muayene Randevu

Tüvtürk ülkemizde yol trafik güvenliği ve araç teknik yeterliliğinin belirlenmesi için yapılacak denetim ve muayenelerde tek yetkili kuruluştur. Türk hukuk kurallarına ve yasalarına göre belirlenen maddeler ışığında araçlar belgeleri motor ve şasi numaraları trafikte yaşanılan ceza geçiş gibi olaylar bütününden ve teknik açıdan denetlenerek daha güvenli karayolları seyir emniyetini sağlamak için incelenmektedir. Seksen bir ilde çok sayıda yoğunluğa göre büyükşehirlerde birden fazla Tüvtürk İstasyonu bulunmaktadır.

Araç muayene işlemleri araçların durumuna ve özelliklerine kullanım amaçlarına bağlı olarak yıllık ya da iki yılda bir yapılmak zorundadır. Araç sayısı göz önüne alındığında ve bazı bölgelerde aşırı yoğunlaştığından Tüvtürk  Orhangazi istasyon randevu sistemi ile çalışmaktadırlar.

Araç Muayenesinde Randevu Sistemi Nasıl Çalışıyor

İstasyonlar randevu zamanını en fazla 15 gün önceden verebilmektedir. Randevu almak için aradığınızda muayene sırasında istenen evraklar bulundurulması zorun lu yardımcı ekipmanlar trafik sigortası ödenmemiş trafik cezası ogs ve hgs gibi hizmet borçları konularında hatırlatmalar yapılmaktadır. Randevu sistemi tüm bu hatırlatmalarla 5/ 7 dakika arasında sürmektedir.

İlgili aracı sahibi getirebildiği gibi başkasının aracını vekaletle muayene ettirmek mümkündür. Şirket araçlarında yetki belgesi ve imza sirküleri zorunluluğu vardır. Kusurlu ya da ağır kusurlu araçlara 1 ay gibi bir süre verilerek eksiklerin tamamlanması sonrasında yeniden muayene olanağı sağlanmaktadır.

Ulaşılması Kolay Adreste Yer Alıyor

Orhangazi araç muayene istasyonu Muradiye mahallesi Yalova Bursa yolu caddesi No: 36 Daire :1 Orhangazi Bursa adresinde hizmet vermektedir.

Orhangazi muayene istasyonun da hem Orhangazi randevu hem randevusuz hizmet verilebilmektedir.

Araç muayenesinin başlayabilmesi için gerekli belgelerin hazır olması gerekmektedir. Ruhsat, trafik sigortası, vergi borcu sorgulaması , geçerli egzoz emisyon belgesi bulunmalıdır. Araç muayenelerini gezici istasyonlarda da yaptırılabilmektedir. Ancak gezici istasyonlar randevusuz çalışmamaktadır, mutlaka randevu almayı gerektirmektedir.

Periyodik araç muayeneleri süre aşımı yapıldığında muayene ücretlerinde cezai yaptırım uygulanmaktadır. Araç plakalarından muayene sorgulaması yapılabilmektedir.

Olmazsa Olmaz Belgeler Nelerdir?

Araçların üst yapılarında yapılacak kalıcı tadilatlar üniversite ve makine mühendisleri odasından alınacak belgelerle tadilat muayenesi yapılmalıdır. Araçta yapılan değişiklikler belgelenmelidir. Gazlı araçlarda tadilat sonrası sızdırmazlık belgesi de alınmalıdır. Tadilat muayenesinden sonra aracın periyodik muayenesi de tamamlanmaktadır.

Yola elverişlilik belgesi vermede Orhangazi tüvtürk istasyonlarının görevlerindendir. Avrupa birliğine yük taşımacılığı yapan kamyon römork çekici gibi araçlara muayene sonrasında yola elverişlilik belgesi verilir. Bunun için gerekli belgeler aracın trafik tescil belgesi, cemt belgesi, periyodik muayene belgesi, ehliyet, pasaport, tc kimlik kartı bulundurulmalıdır.

Tüvtürk muayene istasyonları Türkiye karayollarının güvenliği, uluslararası kurallara uygun denetim, uluslararası standartlarda kalifiye eleman yetiştirilmesi, araç kaynaklı trafik kazalarının azaltılması, trafik güvenliğinin sağlanması ve standart muayene anlayışının oluşturulmasının sağlanması devlet birimleriyle iş birliği ve tespit yapılması işlemlerin arasında sayılmaktadır.

Tüvtürk araç muayene istasyonlarında araçların karayollarında daha sağlıklı seyretmesi kurallara ve hukuki şartların yerine getirilmesinde araçların belgesel kurallara da uygun olması için incelemeler yapılmaktadır. Belgelere aracın fiziki görünümleri ve belgelerdeki kayıtları birebir tutmak zorundadır. Araç üzerinde yapılacak değişimler trafik seyir güvenliği için mutlaka belgelerine de işlenmesi gerekmektedir. İşlenen bu değişiklikler tespit incelemelerinde belgelere işlenmektedir.

Tüvtürk istasyonlarında 5000 kişiye yakın teknik personel çalışmaktadır. Bu personelin en iyi şekilde eğitilmesi ve yetiştirilmesi amacıyla milli eğitim bakanlığıyla varılan anlaşmalar gereği araç muayene tekniği ve teknoloji eğitimleri verilmektedir. Türkiye’nin çeşitli illerinde teknik liselerde yerel eğitimler verilmektedir.

Araç muayenelerinin sağlıklı ve tarafsız olarak düzenli yapılması ve belli standartlara ulaşması trafik seyrini güvenli kılmakta kazalarda araç kusurlu hasarların azalmasına, araçların ikinci el değerlerinin artmasına ve periodik bakımlarının yapılması ve parça değişimleri gerektiğinde yakıt tasarrufu sağlamakta çevre kirliliği ve gürültü kirliliğini azaltmaktadır. Yapılan muayenelerden alınan ücretlerle devlet gelirleri de artan bir şekilde artmakta maliye bakanlığına aktarılan gelirler devlet hizmetleri ve karayollarının daha sağlıklı hale getirilmesinde kullanılmaktadır.