Tüvtürk İstanbul Araç Muayene içeriğine geri dön

Tüvtürk Mimarsinan Araç Muayene Randevu

Tüvtürk İstanbul Mimarsinan istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz

İstanbul Mimarsinan Tüvtürk araç muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir.

Mimarsinan araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.

Tüvtürk Mimarsinan araç muayene istasyonuna telefon ile de randevu hizmeti vermekteyiz

mimarsinan-tuvturk

Mimarsinan Tüvtürk

Adres: Muratçeşme Mah. 431 Sok. No.6 Büyükçekmece / İSTANBUL

Mimarsinan Araç Muayene

Trafik kuralları gereği binek araçların 3 yaşından itibaren iki yılda bir yetkili merkezlerde araç muayenesi yaptırılmalıdır. Bu durum ticari, hususi ve taşıma araçları olarak farklı periyodlarda yapılmaktadır. Aracınızın araç muayene süresi ve kuralları değişebilmektedir. Bu kurallar oldukça katı bir şekilde uygulanmaktadır. Araçların teknik kontrolleri ve trafiğe çıkmaya uygunluğu test edilmektedir. Araç muayeneleri her aracın özellikleri dahilinde, trafiğe çıkmasına izin verilmesi anlamına da gelmektedir. Bu nedenle araç kullanıcılarının araçlarını yetkili araç muayene istasyonlarına getirerek burada kontrollerini tamamlaması gerekmektedir.

Araç Muayene İşlemleri

Araç 3 yaşından itibaren iki yılda bir yetkili muayene istasyonlarında kontrol edilmektedir. Bu işlemler her ilde bulunan istasyonlarda gerçekleşmektedir. Araç muayenesi aracın teknik özelliklerinin trafiğe çıkmasına uygunluk testine tabi tutulması anlamına gelmektedir. Tüvtürk bu konuda yetki sahibidir. Bulunulan bölgedeki istasyondan randevu alınmalıdır. Bu randevular internet üzerinden ya da telefonla alınabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere internet üzerinden ya da telefonla arayarak ulaşabilirsiniz. Bu işlemlerin sizlere en yakın istasyondan yapılması için Tüvtürk birçok bölgede muayene istasyonları kurmuştur. Herhangi bir istasyon muayene yaptırmanız da mümkündür. Ancak aracın ve sürücünün güvenliği için en yakın istasyondan randevu almak oldukça yararlı olmaktadır. Araç muayenesi için randevu almak zorunludur. Özellikle Mimarsinan Araç Muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir. Bunun için internet üzerinden ya da telefonla alınan randevulara gitmek gerekmektedir.

Araç muayenesi teknik özellikler ve trafik kurallarına uygunluk testi olacağından aracın kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Araç muayenesi için gerekli koşullar internet sitelerinde açıklayıcı bir şekilde ifade edilmektedir. Özellikle Egzoz emisyon ölçümü yapılması gerekmektedir. Emisyon ölçümü tüm sabit Tüvtürk istasyonlarında randevusuz olarak yapılabilmektedir. Emisyon ölçümü yapıldıktan sonra bu belgenin araç muayenesi sırasında ibraz edilmesi zorunludur. Bu ölçümü bulunmayan araçlar kusurlu sayılmaktadır.

Araç Borçlarının Sorgulanması

Bu istasyonlarda borç sorgulaması yapıldığında araç borcu çıkmamalıdır. Ödenmemiş borçları olan arabalar muayeneye alınmamaktadır. Bu nedenle istasyon randevusuna gitmeden önce plakaya ait tüm borçların kapatılması gerekmektedir. Bunun dışında vergi borcu, trafik cezası gibi ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. ;Muayene istasyonlarında borçlar ödenmemektedir. Bu nedenle randevu öncesinde borçların kapatılmış olması gerekir. Trafik cezası ya da hgs kgs, ogs gibi kaçak geçiş borçları olan araçlar muayeneye kabul edilmezler. Ayrıca trafik sigortası da olmalıdır. Trafik sigortası olmayan araçların muayenesi gerçekleşmemektedir. Trafiğe çıkmak için öncelikle ceza, vergi ve sigorta gibi gerekliliklerin yerine getirilmesi birer ön şarttır. Bu nedenle muayene randevusu öncesinde tüm borçların ödenmesi zorunluluktur. Aracın teknik özelliklerinin kontrolü bu tür belgelerin tamamlanması üzerine gerçekleşmektedir. Borcu olan araçlar muayeneye kabul edilmemektedir. Randevu alınır ancak sıraya geçiş kabul edilmez. Bu nedenle evrakın tamamlandığından emin olunmalıdır.

 

Araç Muayenesine Giderken Yapılması Gerekenler

Araç muayenesi Tüvtürk istasyonlarından randevu alınmasıyla başlar. Öncelikle araç sürücüsüne uygun gün ve saate randevu alınmalıdır. Bu randevuya gitmeden önce borçlar ödenmelidir. Araç içerisinde bulunması zorunlu olan gereçlerin bulunduğundan emin olunuz. Bunun için araç ekipmanları kontrol edilmelidir. Bu ekipmanlar arasında stepne, ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı gibi gereçler sayılmaktadır. Ayrıca aracın kendine ait ekipmanlarının da bulunması zorunludur. Eksikler tamamlandıktan sonra muayeneye gidilmesi gerekir. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün yapıldığından emin olunuz. Emisyon ölçümü yapılmamış araçlar muayeneye kabul edilmemektedir. Egzoz ölçümü için randevu alınmasına gerek yoktur.

Aracın teknik aksamının çalışır vaziyette olduğunu konrol ediniz. Araç içerisinde bulunması gereken gereçlerin açıkta ve görünür olmasına özen gösteriniz. Böylece süreç oldukça hızlı ilerleyecektir. Araç muayenesine gitmeden önce araca ait evrakın tamamlanması ve araç içerisinde bulunması gerekmektedir.

Tüvtürk istasyonları randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevu saatinden önce istasyonda bulunmak gerekmektedir. Erken gidilip işlemlerin başlatılması önemlidir. Evrakın kontrolü, randevu saatinde orada bulunulduğuna dair sıra numarası alınmalıdır. Bu sırada ortaya çıkacak aksaklıklara hazırlıklı olunmalıdır. Aracın muayenesi için gerekli olan araç malzemeleri, belgeler tamamlandıktan sonra işlemler başlatılmaktadır.

Trafik

Araç muayenelerinin belirlenen aralıklarda ve düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Araç muayenelerinin randevularına riayet edilmeli, gerekli evrak ve gereçlerin bulundurulması gerekmektedir.

Araç muayene tamamlanmış araçların sonuçları istasyonlarda verilmektedir. Pul yapıştırılarak trafiğe çıkabilir belgesi görünür olmalıdır. Muayene tarihleri dikkatle takip edilmelidir. Randevular istasyonların belirlediği şekil ve yöntemlerde alınmalıdır. Bu nedenle internet adresi ve telefonlarla randevu alma imkanı bulunmaktadır. Trafik güvenliği için araçların muayeneleri tamamlandıktan sonra kullanılması zorunludur. Muayenesiz araçların trafiğe çıkması yasaktır. Bu yasak güvenlik için uygulanmaktadır.