Tüvtürk İzmir Araç Muayene Randevu içeriğine geri dön

Tüvtürk Bergama Araç Muayene Randevu

Tüvtürk İzmir Bergama istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz
İzmir Bergama Tüvtürk araç muayene istasyonu sadece randevulu araç kabul etmektedir.
Bergama araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.
Tüvtürk Bergama araç muayene istasyonuna telefon ile de randevu hizmeti vermekteyiz.

bergama-tuvturk

Bergama Tüvtürk

Adres: DSİ Cad. No.1 İslamsaray Mah. Bergama – İZMİR

Bergama Araç Muayene Randevu

Trafik güvenliğinin arttırılması için kurallara uyulması gerekmektedir. Araç kusurlarından kaynaklanan trafik sorunlarının önüne geçmek amacıyla araç muayenesi düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır. Araç güvenliğinin trafikteki önemi nedeniyle bu kural oldukça önemlidir. Sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliğinin yanı sıra mal güvenliği için de araç muayenesi periyodik olarak yaptırılmalıdır. Bergama Tüvtürk Türkiye araç muayenesi raporu vermekle yetkili tek kuruluştur. Bergama Bergama Araç Muayene istasyonu araç muayenelerinin yaptırılabileceği iki peronlu bir istasyondur. İzmir ve çevresindeki araçların muayeneleri burada randevulu sistemle yapılabilmektedir. Telefonla ya da internet üzerinden randevu alınmalıdır. Belirlenen gün ve saatte araçla birlikte muayene işlemleri için burada hazır bulunulmalıdır.

Araç Muayenesi İçin Gereken Hazırlıklar

Araç muayenesi belirli aralıklarla yaptırılmalıdır. Aracın teknik özelliklerine göre belirlenen aralıklarda araç muayene istasyonlarından alınacak randevularda işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin olumlu sonuçlanması için hazırlıklı gidilmesi gerekir. Öncelikle aracın ruhsatı bulunmalıdır. Ruhsatın yanı sıra Egzoz Gazı Emisyon ölçümünün de yapılmış olması gerekir. Emisyon gazı ölçümü yetkili istasyonlarda randevusuz olarak yaptırılmaktadır. Motorlu araçların çevre güvenliği için egzoz emisyon ölçümünü yaptırması zorunludur.

Ayrıca araçta tadilat varsa ruhsata işlenmesi gerekmektedir. İşlenmemiş tadilatlar muayene sonucunda kusur olarak belirlenmektedir. Aracın gerekli kontrollerinin yapılmış, eksikliklerinin giderilmiş olması gerekmektedir. Araç muayenesi teknik özelliklerin güvenli bir şekilde çalışır vaziyette olduğunun test edilmesidir. Bu testlerde yaşanan aksaklıklar, aracın çalışmaması, fren sistemlerindeki aksaklıklar kusur olarak işlenir. Aracın teknik donanımının sağlam olması gerekmektedir. Ayrıca trafiğe çıkmaya uygunluk için gerekli ekipmanların da bulunması zorunludur. Son kullanma tarihi geçmemiş yangın tüpü, stepne, üçgen reflektör ve ilk yardım çantası her araçta bulunmalıdır.

Aracınızın trafik sigortası bulunmalıdır. Trafik sigortasının bulunduğuna dair makbuzu muayene esnasında ibraz etmeniz gerekebilir. Trafik  ve plaka borcunun bulunmaması, ödenmemiş herhangi bir ceza bulunmamalıdır. Kaçak geçiş cezası gibi olası cezaların olup olmadığının muayene öncesinde kontrol edilmesi gerekir. Gelir idaresinden borç sorgulaması yapılabilmektedir. Trafik cezası, vergi borcu, trafik sigortasının süresi geçmiş araçlara randevu verilmesine rağmen muayeneye kabul edilmemektedir.  Aracın trafik cezalarının olmaması gerekmektedir. İstasyonlarımızda cezaların ödeneceği bir vezne bulunmamaktadır. Muayene randevusundan önce vergi, ceza borcu kontrolü yapılarak ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Araç Muayene Randevu Sistemi

Bergama Araç muayene istasyonu randevu sistemiyle çalışmaktadır. İnternet üzerinden ya da telefonla alınan randevu gün ve saatinde Bergama istasyon alanına gelinmesi gerekmektedir. Randevu saatinden önce istasyon alanında olunması gerekir. İstasyonlarda muayene ücreti nakit olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hazırlıklı gelinmelidir. Aracın ruhsatı, kimlik belgesi mutlaka bulunmalıdır. Gerekli idari işlemlerin yapılması, belgelerin ibrazı ve kontrolü gerçekleştikten sonra sıra numarası verilmektedir. Aracın işlemleri gerçekleştikten sonra perona geçilerek muayene işlemleri başlamaktadır. Muayene sırasında ekipmanları arka koltukta görünür biçimde bırakmak, belgeleri ön yolcu koltuğunda bulundurmak görevlilerin işlemleri kısa sürede gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

İstasyon merkezinde görevli personelin talimatları doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir.

Araç Muayene Sonucu

Araç muayeneleri iki şekilde sonuçlanabilmektedir. Muayene sonunda kusurlu raporu alan araçların en geç bir ay içerisinde eksiklikleri tamamlaması gerekmektedir.