İstasyonlar içeriğine geri dön

Tüvtürk Eskişehir Araç Muayene Randevu

Eskişehir Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene randevu hizmeti veriyoruz.
Eskişehir Tüvtürk araç muayene istasyonuna sadece randevulu araçlar kabul edilmektedir.
Eskişehir araç muayene istasyonunda egzoz gazı emisyon ölçümü yapılmaktadır.
Tüvtürk Eskişehir araç muayene istasyonuna telefon ile de araç muayene randevu hizmeti vermekteyiz.

eskisehir-tuvturk

Eskişehir Tüvtürk

Adres: Emirler Mah. Sarıcakaya Cad. No:234 Muttalip / Eskişehir

Eskişehir Araç Muayene İstasyonu

Motorlu araçların güvenliği, aracın teknik ve donanım koşullarının incelendiği işlemlere araç muayenesi denilmektedir. Trafik ve yolcu güvenliği nedeniyle araçların muayenesi zorunludur. Araç muayenesi aracın trafik ve güvenliği için uygunluğunun test edilmesi anlamına da gelmektedir. Bu nedenle periyodik bakımları yaptırılan araçların kendine özgü aralıklarla muayeneye götürülmesi gerekmektedir. Eskişehir Tüvtürk Türkiye araç muayenesi konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluştur. Türkiye genelinde hizmet veren istasyonlar konusunda oldukça yeterlilik kazanılmıştır. Eskişehir’de bulunan gezici istasyon, hizmetlerin kusursuz yerine getirilmesi amacıyla sürekli bir istasyon olarak çalışmaktadır. Eskişehir araç muayene istasyonu randevulu araç kabul eden, beş peronlu oldukça sistemli bir merkezdir.

Muayene İstasyonu Çalışma Şekli

Eskişehir Eskişehir Araç muayene istasyonu randevu sistemi ile çalışmaktadır. İnternet üzerinden ya da belirtilen telefon numaraları aracılığıyla randevu alınmaktadır. Araçların muayene tarihinden kısa bir süre öncesinde randevu alınması gerekmektedir. Böylece çıkabilecek aksaklıklar için gerekli süre tanınmaktadır. Aracın muayenesi olumlu sonuçlandıktan sonra araç üzerine görünür biçimde pul yapıştırılmakta ve bir sonraki muayene tarihi belirtilmektedir. İki periyod arasında aracın trafiğe çıkması uygundur anlamına gelmektedir. Aracın kusurlu, ağır kusurlu olarak raporlanması da mümkündür. Bu durumda istasyondan alınan belgede yazan kusurların giderilmesi gerekmektedir. Bu süre genellikle bir ay olarak belirlenir. Belirtilen süre içerisinde aracın kusurlarının düzeltilmesi, varsa eksikliklerinin giderilmesi gerekir. Yeniden muayeneye götürülen araçların kontrolüne kadar aracın trafiğe çıkması kusurdur. Araç muayene raporu olmayanların trafiğe çıkması yasaktır. Cezai işlem uygulanmaktadır.

Araç Muayenesi İçin Gereken Hazırlıklar

Aracın muayenesi sırasında araç teknik özellikleri kontrol edilmektedir. Bu teknik özellikler genellikle her aracın kendine özgü teknik aksamıyla ilgilidir. Genel hatlarıyla aracın trafiğe çıkmasına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca genel olarak donanım ve ekipmanlarının tamamlanması da gerekir. Bu donanımlar aracın ve yolcu güvenliğinin sağlanmasına yönelik temel donanımlardır. Özellikle trafik kuralları dahilinde olan emniyet tertibatının eksiksiz olması gerekmektedir. Her araçta bulunması gereken, ilk yardım çantası, stepne, üçgen reflektör, yangın tüpü mutlaka bulunmalıdır. Özellikle yangın tüpünün tarihleri kontrol edilmeli, gerekirse yenilenmelidir. Ayrıca emniyet donanımının çalışır durumda ve sağlam olması gerekmektedir. Araç trafik sigortası bulunmayan araçlar muayeneden kusurlu raporu alır. Randevu öncesi trafik sigortası mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca vergi borcu, hgs, ogs, kgs ve benzeri varsa kaçak geçiş cezalarının ödenmiş olması gerekmektedir. İstasyonlarda genellikle borç ödeme veznesi bulunmadığından randevu öncesinde kontrol edilmesi faydalıdır. Ortaya çıkan borçlar randevudan önce ödenmiş olmalıdır.

Araç muayenesi için ruhsat zorunludur. Ruhsat, trafik sigortası ve mutlaka egzoz emisyon ölçüm raporunun bulunması gerekir. Araç egzoz emisyon ölçümü araç muayene istasyonlarında randevusuz olarak yapılmaktadır. İstasyondaki egzoz emisyon ölçüm bölümü farklı bir bölümdedir. Burada sıraya girerek egzoz ölçümü periyodik olarak yapılmaktadır. Egzoz emisyon ölçümü yapılmamış araçlar ağır kusurlu kabul edilmektedir. Bu nedenle randevu öncesinde mutlaka kontrol edilmelidir.

Eskişehir Araç Muayene İstasyonu adres bilgileri ise şu şekildedir. Muttalip Emirler Mah. Sarıcakaya Yolu No:234
Muttalip, Tepebaşı / Eskişehir

 

Randevu

Eskişehir Araç Muayene İstasyonu randevu sistemiyle çalışmaktadır. Eskişehir İstasyon kurallarına  uymak gerekmektedir. İnternetten ya da telefonla uygun gün ve tarihte randevu alınmalıdır. Bu randevu sistemi oluşabilecek yoğunluğu önlemek için gereklidir. Bu nedenle randevu alınmalı ve belirlenen gün ve saatte istasyona hazır bulunulmalıdır. İstasyon beş peronludur. Sistemli çalışma şekli itibariyle oldukça düzenli olan çalışma yöntemine araç sürücülerinin de uyması gerekmektedir. Alınan randevu saatinden 30 dakika önce istasyonda bulunmak gerekmektedir. Araç perona alınmadan önce idari işlemler yaptırılmalıdır. Bu nedenle istasyondaki görevlilerin talimatlarına göre hareket edilmelidir. Araç bir süreliğine park edilerek idari işlemler yaptırılmalıdır. Aracın istasyon kaydı, belge ibrazı ve randevusuyla ilgili işlemler yapıldıktan sonra yeni bir sıra numarası alınmaktadır. Bu sıra numarası, randevusu olan araçların belge işlemleri tamamlanmış anlamına gelir. Bundan sonraki süreçte sıra numarasına göre belirlenen perona aracın yönlendirilmesi gerekir. Araç belirlenen peronda görevliler tarafından teslim alınarak muayeneye başlanır. Bu sürede sürücülerin belirlenen evrak ve ekipmanı hazır halde beklemeleri gerekmektedir. Belgelerin ön yolcu koltuğunda, ekipmanın arka koltukta görevlilerin görebileceği şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

Araç periyodik muayenesi, trafiği oluşturan canlı ve araçların güvenliği için gereklidir. Bu nedenle araçların periyodik kontrollerinin yaptırılması, olumlu rapor alınması gerekmektedir. Sürücü, yolcu ve yayaların can güvenliği, testlerden başarıyla geçmiş araçların kullanımıyla mümkündür.